Георги Наджаков - автор на откритие N 1 на България за фотоелектретнотo състояние на веществото
Българският физик Георги Наджаков e талантлив преподавател, активен обществен деец, автор на първото българско откритие - фотоелектретното състояние на веществото. Създател е на Физическия институт при Българската академия на науките
2011-03-12 15:08:10
Българският физик Георги Наджаков e талантлив преподавател, активен обществен деец, автор на първото българско откритие - фотоелектретното състояние на веществото. Създател е на Физическия институт при Българската академия на науките и дългогодишен негов директор. Днес Институтът по физика на твърдото тяло носи неговото име.
Георги Наджаков е роден в град Дупница на 7 януари 1897 година .На 16 години остава сирак и поема отговорността за 5-членното си семейство. През 1915 г. завършва с пълно отличие Трета софийска мъжка гимназия и постъпва във физико-математическия факултет на Софийския университет. През октомври 1915 г. България влиза в Първата световна войната. Минал е едва един семестър, когато Георги Наджаков е мобилизиран и изпратен в Школа за запасни офицери в Княжево. Завършва като отличник на випуска, но категорично отказва кариерата на кадрови офицер. След края на войната, през есента на 1918 г., той се връща в Университета. Работи напрегнато, за да догони своите колеги - фактически учи само четири семестъра.
През 1920 година Наджаков завършва физика и математика във Физико-математическия факултет на Софийския университет. През 1921 година година е назначен за асистент по експериментална физика в същия факултет, а през 1937 година оглавява катедрата по опитна физика.
От 1925 до 1926 година Героги Наджаков е на специализация във Франция, където работи с Пол Ланжвен и Мария Кюри. В лабораторията на Пол Ланжвен Г. Наджаков провежда първото си научно изследване, посветено на явлението фотопроводимост в твърди диелектрици. Той си поставя задачата да изследва фотоелектричните свойства на някои от тях - сяра, шеллак, парафин. Подробните изследвания на фотопроводимостта на сярата са в основата не само на откриването на фотоелектретното състояние, но и на установяването на контактно потенциалния фотоволтаичен ефект (наречен по-късно ефект на Наджаков и Андрейчин). Резултатите от тези свои изследвания Г. Наджаков включва в първата си обширна научна статия, публикувана в две части в Годишниците на Софийския университет за 1925-1926 и 1926-1927 г. Въз основа на тях той е избран за доцент при Катедрата по експериментална физика.
Десет години след завръщането си от Франция, в трудни, както сам ги нарича, „фарадеевски условия“, Наджаков продължава своите изследвания на фотоелектричните процеси, започнати при Пол Ланжвен.
През 1937 година той прави голямото си откритие - установява неизвестно до този момент явление - под едновременното въздействие на електрично поле и светлина върху фотоелектрично проводими диелектрици и полупроводници възниква постоянна поляризация, която на тъмно се запазва, а при осветяване се разрушава, при което протича деполяризационен ток. Веществата, при които това явление може да се наблюдава, Наджаков нарича фотоелектрети.
Втората световна война и голямата обществена и организационна ангажираност на Георги Наджаков възпрепятстват изследванията му върху фотоелектретното състояние. Той отново се връща към тях в края на 40-те години. В средата на 50-те години интересът към откритието в света рязко нараства. През 1955 г. в САЩ са публикувани две независими статии, третиращи въпроси за фотоелектретното състояние, като и в двете се признава приоритетът на българина Георги Наджаков. Наджаков има приноси към развитието на лазерните технологии, както и на технологията за производство на чисти силициеви кристали.
Публикувал е повече от 60 научни труда, посветени на проблемите на твърдотелната физика: фотоелектрична проводимост, външен фотоелектричен ефект при диелектрици и полупроводници (ефект на Наджаков — Андрейчин), перманентна фотоелектрична поляризация - фотоелектрети, електростатични и електрометрични измервания, фотоволтаични ефекти при диелектрици и полупроводници, Ланжвенови йони, латентен фотографски образ и др.
Наджаков е един от основателите и член на Пъгуожкото движение на учените (1958) и на Световното движение за защита на мира, член и почетен председател на Световния съвет на мира (1970 - 1980).
През 1967 г. му е присъден Златен медал на мира ‘Фредерик Жолио-Кюри’.
Георги Наджаков умира на 24 февруари 1981 година.
На 12 март 1981 година на Наджаков е признато откритието на фотоелектретите, което представлява откритие №1 на български учен. Автор: Тони